scorecardresearch

ÖNDER BALIKÇI - MUSTAFA AYHAN SOHBETİ

7 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
*VİDEO SÖYLEŞİ* KONU: EDİNCİK VE YUMURTA SEKTÖRÜ
-ÖNDER BALIKÇI & EMİRKAPTAN-
Bandırma Yumurtacılar Tarım A.Ş. Başkanı Ayhan: “Çiftlik tavuğu, köy tavuğundan çok daha sağlıklı”

Bandırma Yumurtacılar Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği yönetim kurulu üyesi Mustafa Ayhan, “Çiftlik tavuğu, köy tavuğundan çok daha sağlıklıdır” dedi.

Çiftlik tavuklarının yetişmesi sırasında havasına, suyuna ve yemine çok dikkat edip, kontrol altında tutulduğunu vurgulayan Ayhan, “Köy tavuklarında bunu göremezsiniz. Bu tavuklar, gübre dahil her şeyi yerler” diye konuştu.

Türkiye’de, kişi başına düşen yumurta tüketiminin 160-170 arasında bulunurken, bu sayının Avrupa ülkelerinde 200-250’yi bulduğuna dikkati çeken Ayhan, şunları söyledi: “Ülkemizde 9 milyon dolayında yumurtlayan tavuk var. Yine ülke genelinde haftada 250-300 tır yumurta ihracatımız var. Bölgemizden ise haftada 2 milyon adet yumurta ihracatımız bulunuyor. 40 ortaklı şirketimiz aracılığıyla başta Irak olmak üzere Suriye ve Türkî Cumhuriyetlere ihracat yapıyoruz. Bölgemizde, günde 3 milyon adet yumurta üretimi gerçekleşiyor. Bölgemizden ihracatı yeterli bulmuyoruz. İhracatımızı daha da artırmak amacıyla çalışmalar yapacağız.”

Ayhan, sektörde planlama bulunmadığından, ülkemizdeki 81 ilde de yumurta üretimi fazlalığı olduğuna işaret ederken, “15 yıldır yumurta üreticiliği yapıyorum. Yumurta sektörünün geleceğini pek parlak görmüyorum. Ancak yine de son bir yıldaki kazancımızla, önümüzdeki 10 yılda elde edeceğimiz kazanca ulaştık” diye konuştu.

Bandırma Yumurtacılar Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ayhan, Edincik’e, tavukhanelerin atıklarını kullanarak, elektrik ve gübre üretimi sağlayan biyogaz tesisinin kurulmasını yararlı bulduğunu sözlerine ekledi.

www.emirkaptan.com

Etiketler